Az elmúlt héten kevés mozgást volt a bankközi devizapiacon, sávos mozgás volt a jellemző. Nézzük, milyen hírek hatására törhetnek le a támaszok, vagy az ellenállások!
A mai napon különösebb hír nem érkezik, este hatkor és fél nyolckor megszólal a nyilvánosság előtt Mark Carney, a Bank of Canada, valamint Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke. Ezek a nyilatkozatok értelem szerűen a kanadai dollár és az euró árfolyamát érinthetik, amennyiben hasznos információt hintenek el a jövőbeli monetáris politikájukkal kapcsolatban. Éjjel 22:45-kor ha valaki szokott az új-zélandi dollárral kereskedni, akkor a legfrissebb kiskereskedelmi adatok lesznek érdekesek. Ugyan ebben az időszakban a legkevésbé likvid a piac, alig történnek kötések, így kicsi reakcióra lehet számítani. Azért figyeljünk oda, ha van Kiwi pozíciónk, mert ez az információ igen fontos egy ország gazdasági teljesítményével kapcsolatban, és ha pont a hír után nincs említésre méltó elmozdulás, később, ahogy a kereskedők visszatérnek a piacra, még lehet. Ráadásul ez az adat igen változékony, mivel havi alapon vizsgálja a változást. Így a múlt havi erős emelkedés után könnyen elképzelhető egy kisebb csökkenés az erős bázishatás miatt.
Holnap már sokkal érdekesebb napunk lesz! Délelőtt 10:30-kor a britt CPI-re (Consumer Price Index), vagyis az éves fogyasztói inflációra figyel a piac. Július óta 3,1-3,2% között ingadozik a pénzromlás, ami tulajdonképpen ideálisnak tekinthető, bár valamivel az angol jegybank középtávú inflációs céljától felfelé tér el. Ha esetleg magasabb értéket jelentene a statisztikai hivatal, az a monetáris szigorítás felé tolná a jegybankárokat, ami erősítené a fontot. Ha viszont a vártnál alacsonyabb lenne a pénzromlás üteme, akkor tovább maradhat az igen laza pénzpolitika, bővítve a pénzkínálatot.
Az igazán nagy elmozdulást viszont a kora délutáni amerikai adatok okozhatják, ami az összes devizát érinthetik. Egyszerre teszik közzé a kiskereskedelmi eladások változását (Retail Sales), ugyanezt megtisztítva a gépjárműeladások ingadozó számától (Core Retail Sales), és a termelői árindexet. Mindhárom adatnál 0,6% körüli érték az elemzői konszenzus. Este (20:15) pedig FED kamatdöntés. Két éve már, hogy „közel nulla” kamat van érvényben, így nem is igazán a kamatdöntésre (ami minden bizonnyal továbbra is <0,25%), hanem a sajtótájékoztatóra figyelnek a kereskedők. Egy-egy szóösszetételből is messzemenő következtetéseket vonnak le, ilyenkor kimondottan labilis, ingadozó szokott lenni a piac. Óvatosan kereskedjünk a hírek körül!
Gold Forex Trading - Kovácsházi Gy.