Oldalak

2010. szeptember 20., hétfő

FED kamatdöntés, kanadai inflációs adatok… elkezdődött a 38. hét!

Először is nézzünk vissza egy kicsit, vegyük át milyen fontos események történtek az elmúlt napokban. Múlthét szerdán végre intervenciót hajtott végre a japán jegybank, megtörve a jen hosszan tartó erősödését. Az USD/JPY árfolyam 15 éves csúcsáról, 82.87-ről egész 85.76-ig szaladt, ahol azóta stabilizálódott. Ezt a majd’ 3,5%-os mozgást könnyen kihasználhatták ügyfeleink, akik követtek minket Trading Room szolgáltatásunkon keresztül. Hogy hosszabb távon is sikeres lesz-e a jegybank beavatkozása, az a következő hetekben fog kiderülni, ugyanis a szerdai közbelépés óta stagnál az árfolyam, ráadásul ma igen kevés hír érkezik, szerdán pedig bankszünnap lesz Japánban (emellett Kínában sem dolgoznak a bankárok), így a Jen szempontjából unalmas napokra kell felkészülni. Előző kedden napvilágot látott az USA kiskereskedelmi forgalma, ami 0,6%-os emelkedést mutatott, nagyon pozitív meglepetésként. Jó hangulat uralta a piacokat, a forint is erősödni tudott az euróval együtt. Szerdán kiderült, hogy Svájcban nem emelnek alapkamatot, ezután nagy esésnek indult a frank, ami átmenetileg jó hírt jelentett a svájci frankban eladósodottaknak. Majd Pénteken kedvezőtlen amerikai inflációs adatok érkeztek, ismét elromlott a hangulat, ráadásul megint eluralkodott az euró-szkepticizmus, jelenleg Írországot támadják a spekulánsok. Nouriel Rubini is megszólalt, – akit a 2008-as válság-megjóslása óta prófétának tekintik sokan – ő is az euró bedőlését vizionálta 5 éven belül. 

Ezek után lássuk mi várható ezen a héten! 

Ma egy unalmas napnak vagyunk szemtanúi, kevés hír érkezik, nincsenek nagy mozgások. Kedd hajnalban közzéteszik a legutóbbi ausztrál kamatdöntés jegyzőkönyvét, ami ha „héjább” mint várták az elemzők, az erősíti az Aussie-t. Ez után beindul a hírözön, minden bizonnyal a keddi nap fogja indukálni a hét hátralévő részére a trendeket. Reggel 8:15-kor svájci külkereskedelmi egyenleg, 10:30-kor Londonban jelentik a kormányzati szektor és állami vállalatok havi egyenlegét, 13:00-kor Kanadából a havi inflációs adatokat, 14:30-kor az amerikai építési engedélyek számát, végül pedig kamatdöntésre kerül sor 20:15-kor. Felsorolni is hosszú, mégis kiemelnék pár adatot.

 A svájci adatra nagyon figyelünk a frank árfolyama miatt, ugyanis ez érzékenyen érinti a devizahiteleseket. 2003 februárja óta minden hónapban pozitív a helvét export-import különbsége, ráadásul soha olyan magas export még nem volt, mint az előző hónapban. Ebből is látszik, hogy van alapja a svájci frank erejének, ráadásul hiába szárnyal pénzük, ez eddig nem vetette vissza az exportot (pedig ugye az erős deviza az importnak kedvez, és hátráltatja az exportot). Ha ismét ilyen erős adat érkezik, az megint erősödő pályára állíthatja a frankot.

 A kanadai kamatemelés után ismét figyelni kell a Loonie-ra, ugyanis egy deviza árazásában sokat számítanak az inflációs adatok. Ezen belül is a maginflációra érdemes figyelni, ahogy a jegybank is ez alapján hozza meg döntéseit. Kiugró adatra nem számítanak az elemzők, mindössze 0,2%-os pénzromlásra. Ha ennél lényegesen magasabb lenne az eredmény, az akár további monetáris szigorítást eredményezhet, így tovább menetelhetne az USD/CAD a paritás felé. Egy esetleges defláció esetén pedig elbúcsúzhatunk a további kamatemelésektől, ami az elmúlt pár nap kanadai dollár gyengülési trendjét támasztaná alá. 

Amire viszont biztos, hogy az egész világban figyelnek a kereskedők, az a FED kamatdöntése. Nem is annyira a kamatdöntésre, hanem inkább az utána következő sajtótájékoztatóra. Ugyanis a 2008 decemberi kamatdöntés óta jól bevált ez a szint, viszont az elemzők további likviditásnövelő, gazdaságösztönző lépéseket várnak a jegybanktól, hiszen az utóbbi hónapokban újra lassulni kezdett az USA egyébkent sem magas gazdasági növekedése. Hogy a FOMC (Federal Open Market Committee) kommentárja hogyan hat a piacokra, azt előre megjósolni lehetetlen. Valószínűleg ha további élénkítést kezdeményeznek, az javítani fogja a befektetői hangulatot, ez emelné a részvények árát, és csökkentené a dollár árfolyamát, de ez pusztán tankönyvi példa.

 

A hírek eredményeiről, és a hét további napjainak várható bejelentéseiről újabb elemzéssel fogunk jelentkezni. Sikeres kereskedést kívánva:

 

Kovácsházi György

Gold Forex

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése