Oldalak

2010. szeptember 23., csütörtök

Lappangó adósságválság

Több tízezer görög vonult az utcákra az elmúlt héten is, ellenérzésüket kifejezni a kormány adósságcsapdát elkerülő intézkedései ellen. Főként a 30 milliárd eurós kiadáscsökkentés és az adóemelések bosszantják a népet. A megszorító intézkedések igen erősen érintik a görögöket, így nem ritkák a sztrájkhullámok, amik a tömegközlekedést bénítják meg először, de érintik az iskolákat, kórházakat is.

 

2003 és 2007 közötti átlagosan 4%-os éves GDP emelkedés, és a kedvező nemzetközi befektetői hangulat megkönnyítette az állam piaci finanszírozását, fellendült a fogyasztás, de nem törődtek a növekvő államadóssággal. Görögország gazdaságilag „túlhízott”, GDP/fő 32.000 dollár fölé emelkedett, megközelítve Japánt, és felülmúlva Olaszországot, Izraelt, Tajvant és Dél-Koreát. Ezt a túlköltekezés és a fellendült fogyasztás eredményezte, valós fundamentális alapja nem volt. Ez a megállapítás Portugáliában, Spanyolországban, Olaszországban, Írországban, sőt még az USÁ-ban és Japánban is érvényes. Ezek az országok hosszú időn át élvezték a gazdasági növekedést. Mindegyiket megrengette a gazdasági válság, és most a magas államkötvény kamatokat nyögik, ami az európai országok államcsőd-kockázatát vetíti előre. A növekvő kamatkiadások nagy nyomást jelentenek ezeknek az országoknak, hogy rendbe tegyék a büdzséjüket. Pár hónapja Portugália és Spanyolország adósbesorolását is rontották a hitelminősítők. Amikor majd ezek az országok lesznek rászorulva a kiadáscsökkentésre és adóemelésre, akkor újabb felháborodott nemzeteket fogunk látni, ugyanis a népesség jövővel kapcsolatos elvárásai így magasabbak, mint amit valóban tapasztalni fognak. Az európai adósságok nagy részét csökkenteni kell, különben átstrukturálásra kell sort keríteni, ami felér egy államcsőddel. Japán, a maga közel 200%-os eladósodottságával valószínűleg a legkevesebbet említett időzített bomba. Természetesen minden ország más történet, különböző gazdasági és politikai körülményekkel.

 

Ugyanakkor a gazdasági növekedés, - ha csak pár százalék erejéig is – visszatért a kulcsfontosságú országoknál, ami csökkenti az aggodalmakat, de ha ez az összetett válság továbbgyűrűzik Európából mondjuk Ázsiába, vagy Amerikába, minden ország nagy finanszírozási problémákkal fog szembenézni.

Gold Forex Trading - Kovácsházi Gy.

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése